2025 Almedalen 24 juni

Varje dag räknas, nu är det tid för samarbete kring Alzheimers sjukdom

arrangör:
BioArctic och Eisai
Medverkande:

Anna Mannfalk (M), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Skåne

Axel Conradi (M), 2:e vice ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Stockholm

Maria Adrell (V), regionråd i Västra Götalandsregionen

Moa Wibom, specialist i allmänmedicin, Silvialäkare samt överläkare på enheten för kognitiv medicin på Ängelholms sjukhus i Region Skåne

Silke Kern, universitetssjukhusöverläkare i neuropsykiatri vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset och professor vid Göteborgs universitet

Samtalsledare: Göran Hägglund, Reform Society Company

om panelsamtalet:

Alzheimers sjukdom är den vanligaste demenssjukdomen. Den kännetecknas av att neuroner i hjärnan dör och orsakar en progressiv försämring av minnet och andra kognitiva färdigheter som intellektuell förmåga, språk, orientering, igenkänning och inlärningsförmåga. Livet blir sig aldrig likt och sjukdomen påverkar både den som själv drabbas och anhöriga. Det finns idag inget botemedel för Alzheimers sjukdom.

Men det finns hopp! De senaste åren har det skett stora forskningsframsteg inom både diagnostik och behandling. Dessa genombrott innebär att det sannolikt inom en snar framtid kommer att finnas läkemedel som kan bromsa sjukdomsförloppet. För demenssjukdomar är inte en del av det naturliga åldrandet – de är sjukdomar och måste behandlas som det. Det kräver dock att Sveriges regioner har strukturer på plats för ett väl fungerande samarbete mellan primär- och specialistvård. Hur ser det ut idag, och vad behöver vi göra för att personer med Alzheimers sjukdom ska få leva livet, varje dag?

SE-ALZ-0003, 6 mar 2025

Se samtalet här

ALLA INSPELNINGAR HITTAR DU PÅ FOLHÄLSODALEN PLAY

Partners 2025

arrangörer juni